Kir bağlanmış ocak gözlerini ışıl ışıl yapan yöntem; Hemen uygulamak isteyeceksiniz

Evlerin mutfakları en çok kullanılan alanların başında gelir. Nefis ve leziz yemeklerin piştiği mutfaklarda en büyük zorluğu ise ocaklar yaşıyor. Tencerelerden taşan yemekler ya da tatlılar ocak gözlerinin zamanla kirlenmesine ve yağ kaplamasına yol açıyor.

Bu ocakları kolayca temizlemek ise mümkün. Kullanım süresine ve rutin temizliğine bağlı olarak yağ bağlayan ocakları temizlemek de zor olabilir. Bu nedenle kesinlikle ocak gözlerini belirli günlerde temizlemelisiniz.

Ocak gözlerini temizlemenin doğal olarak birden fazla yolu var. f5haber.com sitesinde kalıp sabunla ocak gözü temizliği paylaşıldı.

1 GECE BEKLETİN! LEKELER AKIP GİDECEK

Sabunu rendeleyin ve derin bir kabın içerisine koyun. Ardından kaynayan sıcak suyu sabunun üzerine döküp ocak gözlerini de içerisine atın. 1 gece beklettikten sonra durulayıp, çamaşır suyu döküp telle sert bir şekilde telle ovun. Duruladıktan sonra kurulayarak yerine yerleştirebilirsiniz. Sirke, karbonat veya limon gibi doğal temizlik malzemelerini kullanabilirsiniz. Sirke özellikle lekeleri çıkarmada etkili olabilir.

KARBONAT SAYESİNDE OVALAMAYA BİLE GEREK KALMIYOR

Kalıp sabunun haricinde karbonat da ocaktaki kirleri temizliyor. Derin bir kaba aldığınız ocak gözlerinin üzerine bol miktarda karbonat dökün. Ardından da kabın içerisine sıcak su doldurun. Böylece yarım saat beklemeye bırakın. İnatçı lekeler akıp gidecektir.

NOT: Eğer lekeler çıkmazsa bir fırça ya da bulaşık süngerinin yardımıyla kirleri temizleyebilirsiniz.

Kaynak: f5haber.com

Derleme: teknolojioku.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x